• Google+ - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
  • Facebook - Black Circle

© 2019 by Fitsoo Inc. 

10 הסיבות שבגללן אנחנו לא יורדות במשקל

November 17, 2016

 כולנו כבר עשינו דיאטות בעבר, אנחנו מבינות שחשוב לאכול בריא וצריך לעשות פעילות גופנית. שלאכול פירות וירקות זה טוב ושדיאטות כסאח רק יגרמו לנו לעלות הכל בחזרה. אבל יש כמה טעויות שאנחנו עושות שמכשילות אותנו כל פעם מחדש

 

1. אנחנו לא ישנות מספיק שעות בלילה

מחקרים רבים מצאו כי יש קשר בין חוסר שינה לעלייה במשקל. כשאנחנו עייפות בדרך כלל אנחנו גם רעבות ומחפשות יותר אוכל  על מנת לתת לגוף אנרגיה לתפקד כראוי. הרבה פעמים אנחנו מוצאות את עצמו אוכלות רק כדי לשמור על רמת עירנות וריכוז. בנוסף, במהלך השינה מתרחשים תהליכים מטבולים והורמונלים רבים. אחד ההורמונים המושפע מחוסר שינה הוא הגרלין. זהו הורמון האחראי על תחושת השובע. במצבי חוסר שינה, יש שיבוש בהפרשת ההורמון וכתוצאה מכך נרגיש פחות שבעות, משמע, נאכל יותר!

 

הפתרון:

על מנת לשמור על איזון יש לישון בין 7-8 שעות ביום. תכננו את שעות היום והלילה וודאו שיש לכן מספיק זמן גם לישון! הירידה במשקל תגיע גם משינה טובה ומספקת.

 

2. אנחנו לא שותות מספיק מים במהלך היום

למים יש תפקיד חשוב בתהליכי שריפת הקלוריות וניצול השומנים של הגוף, הם עוזרים לחילוף חומרים תקין וניקוי הגוף ותורמים לתחושת השובע והמלאות. לכן, שתיית מים היא חלק בלתי נפרד מאורח חיים בריא ומתהליך הירידה במשקל.

 

הפתרון:

אם אתן מרגישות שקשה לכן לזכור לשתות לפחות 8-10 כוסות ביום, נסו להצמיד כוס מים לתחילת וסיום כל ארוחה, לקחת תמיד בקבוק מים קטן איתכן בתיק או אפילו לקבוע כלל ששותים כל שעה עגולה. על מנת להפוך את המים לקצת יותר מעניינים אפשר להוסיף לימון, נענע או או אפילו פירות קפואים.

 

3. אנחנו לא אוכלות מספיק קלוריות ביום

הגוף שלנו צריך כמות אנרגיה מסויימת על מנת לתפקד ולבצע פעילויות יומיומיות. במצבים בהם חסרה לגוף את האנרגיה הדרושה, הוא יודע לנצל את המאגרים הקיימים, הופך לחסכן ומבזבז פחות אנרגיה. משמע, אנחנו שורפים פחות קלוריות.

 

הפתרון:

אכילת ארוחה כל 3-4 שעות. כאשר אנחנו אוכלים ארוחה קטנה כל 3-4 שעות אנחנו מספקים לגוף אנרגיה זמינה. בנוסף במצבי רעב וחסכון הגוף מתחיל לפרק את מאגרי השריר על מנת לספק אנרגיה ולכן אכילה כל מספר שעות תמנע גם את פירוק מסת השריר. 

 

4. אנחנו אוכלות ארוחה אחת גדולה ביום

אוקיי, נגיד שאנחנו אוכלות מספיק קלוריות אבל כל הקלוריות מגיעות מארוחה אחת גדולה נניח שכמות הקלוריות של הארוחה הגדולה תהיה זהה לכמות הקלוריות של כל הארוחות הקטנות יחד, בסוף הגוף יקבל את אותו מספר הקלוריות לא? אז לא ממש.... הגוף שלנו מאוד יעיל. על מנת לתפקד הוא צריך כמות קלוריות מסויימת, לכן, בארוחות גדולות מהרגיל המכילות כמות קלוריות רבה, הגוף ינצל את מספר הקלוריות שהוא צריך לצורכי אנרגיה ואת השאר יכניס למאגרי השומן בגוף.

 

הפתרון:

על מנת למנוע זאת, דאגו לאכול ארוחות מסודרות ואחידות יחסית בגודלן. אם אחרי ארוחה אתן מרגישות עדיין רעבות, חכו לפחות שעה ואכלו משהו נוסף על מנת למנוע כניסה של כמות קלוריות גדולה בבת אחת לגוף ובכך למנוע את הגדלת תאי השומן בגוף.

 

5. אנחנו לא עושות מספיק פעילות גופנית

כולנו יודעות שאפשר לרדת במשקל גם בלי פעילות גופנית, אז למה צריך גם להתאמן? כי פעילות גופנית תורמת רבות לתהליך הירידה ויותר מכך לשמירה על המשקל החדש ולמניעת עלייה במשקל. פעילות אירובית מובילה לעלייה בקצב הלב ובכך לשריפת קלוריות והגדלת ההוצאה הקלורית היומית. בעוד שפעילות כוח מובילה לבניית מסת השריר ובכך להגדלת קצב חילוף החומרים בזמן מנוחה. בנוסף, בזמן תהליך ההרזייה מתרחש איבוד של מסת השומן אך גם איבוד במסת השריר. פעילות כח שומרת על מסת השריר ומונעת את איבודו. 

 

הפתרון:

מצאו אימון שגורם לכן הנאה, שגורם לכן להזיע ולשרוף קלוריות ותתחילו להתאמן! זה לא חייב להיות אימון של שעה, יש היום מגוון של אימונים קצרים ויעילים שאפשר לעשות גם לעשות מהבית וישיגו את אותה המטרה

 

6. אנחנו אוכלות מהר מידי

מכירות את זה שאחרי ארוחות אתן מרגישות "מפוצצות" ? לוקח 20 דקות למערכת העיכול לאותת למוח שאכלתן מספיק ושאתן שבעות. אם אתן אוכלות מהר מידי, אותות השובע לא מופעלים, תחושת המלאות מתעכבת וכך למעשה אתן אוכלות יותר ממה שבאמת אתן צריכות ואז מגיעים לתחושת "ההתפוצצות" .

 

הפתרון:

נסו להוריד את הקצב ע"י לעיסות ממושכות, הורדת המזלג בין ביס לביס ושתיית מים בין לבין. ככלל, נסו למשוך את הארוחה על מנת שתמשך לפחות 15-20 דקות.  

 

7. אנחנו אוכלות תוך כדי צפייה בטלוויזיה

מכירות את זה שאנחנו צופות באיזה תוכנית אהובה, מרותקות לסדרה טובה או אפילו לאיזה סרט מתח ותוך כדי אנחנו מתחילות לנשנש. פתאום אנחנו מוצאות את עצמו באמצע הפרק אחרי שסיימנו כבר את הסלט, הפסטה, הפופקורן והשתייה מבלי לשים לב. אכילה תוך כדי התעסקות במשהו אחר תגרום לנו ברוב המקרים לאכול יותר ממה שהיינו אוכלות בדרך כלל.

 

הפתרון:

הקדישו את הזמן לארוחות מסודרות. שבו מסביב לשולחן, התרכזו בצלחת ובכל ביס שאתן לוקחות. זה יגרום לכן לאכול לאט יותר, כמות קטנה יותר ובטוח הארוחה תהיה טעימה יותר.

 

8. אנחנו לא אוכלות, אנחנו מנשנשות...

הרבה פעמים אנחנו מוצאות את עצמנו בשעות הערב, חושבות מה אכלנו היום. אחרי יום עמוס של מטלות, סידורים, לימודים, עבודה, לפעמים, התשובה תהיה שלא ממש אכלנו, יותר נשנשנו. הבעיה היא שכל נשנוש נחשב. אולי היינו עסוקות ולא הספקנו לאכול ארוחה מסודרת אז שתינו איזה שייק, לקחנו כמה עוגיות מהשקית שהייתה במשרד, קנינו איזה קוראסון בקפיטריה או אולי סיימנו את הצלחת שהילד השאיר מארוחת צהריים. כל נשנוש לא ממש השביע אותנו וגרם לנו להרגיש מלאות כמו אחרי ארוחה אבל הוסיף לנו כמות קלוריות נכבדת למאזן היומי.

 

הפתרון: אם אתן מוצאות את עצמכן כל הזמן מנשנשות וטועמות דברים על הדרך נסו למלא יומן אכילה. רשמו כל דבר שאתן מכניסות לפה למשך 3 ימים. זה יגרום לכן להיות מודעות יותר, מחושבות יותר ובשליטה. לבסוף זה גם יפחית את הנשנושים ויגביר את קצב הירידה במשקל.

 

9. אנחנו בדיאטה אז אנחנו מתנזרות ממתוקים/ פחמימות/ קינוחים ודברים טעימים אחרים

הרבה פעמים עצם זה שאנחנו יודעות שמשהו אסור לנו, שזה לא חלק מהדיאטה, שאנחנו צריכות להמנע... גורם לתסכול, עצבים והרבה פעמים גם לכך שהדיאטה נשבר

 

הפתרון:

הרשו לעצמכן מידי פעם להנות ממאכל אהוב, לקחת ביס מקינוח טעים או לפנק את עצמכן בכמה קוביות שוקולד ביום. הכניסו לעצמכן לראש שאתן יכולות לאכול הכל! אבל באיזון. חפשו את האיזון שלכן שיגרום לכן להיות בשליטה,לשמור על אורח חיים בריא ולא כל הזמן להרגיש בדיאטה.

 

10. אנחנו קובעות לעצמנו מטרות לא ריאליות

הרבה פעמים בתור נשים אנחנו מאוד פרפקציוניסטיות. תמיד רוצות יותר... אין אישה שלא הייתה רוצה לרדת עוד טיפה במשקל, עוד טיפה בהיקף, עוד טיפה לחטב .אבל הצבת מטרה שיהיה לנו מאוד קשה להגיע אליה, או מטרה שבלתי אפשרית להשגה כמו לרדת 20 קילו בחודש, יכולה להביא לכישלון, לאכזבה מעצמנו ולגרום לנו מראש לוותר.

 

הפתרון: לחשוב מה היינו רוצות להשיג, מה הדברים שחשובים לנו, איזה דברים מפריעים לנו והיינו רוצות לשנות. לאחר מכן לקבוע מטרה ריאלית ואמיתית שאליה אנחנו שואפות ולתכנן את השלבים שיעזרו לנו להגיע אל היעד. ברגע שנבין מה המטרות ונציב לעצמנו מטרות שניתן לעמוד בהן, הדרך תהפוך לפשוטה יותר, אפשרית יותר ובעיקר בריאה יותר. היעד לא צריך להיות מושלם אבל אנחנו צריכות להיות שלמות כשנשיג אותו,  זה מה שחשוב!

 

 

מוזמנות להצטרף לסדנה הקרובה - 60 יום של שינוי לראש, לנפש ולגוף!

 

שירלי קורן, דיאטנית קלינית B.Sc , מייסדת ובעלים של Fitsoo  ותוכניות Fitmama להרזייה וחיטוב הגוף לנשים .

 

 

Share on Facebook
Please reload